Prefabrikace v procesu stavby rodinných domů není žádná novinka.

Vždy, když lidé hledali nové útočiště, snažili se přijít na způsob, jak to udělat ještě lépe a rychleji. Takže, v jaké fázi jsme teď?
Stavba domu tak, jak ji známe u nás v Česku, zůstává bohužel posledních několik staletí stejná. Většina Čechů dává přednost konvenčním domům, které staví přímo na místě a nevšímají si jasných výhod, které mají prefabrikované a modulární domy. Je jasné, že pokud jste se rozhodli stavět a nemáte moc informací o prefabrikovaných nebo modulárních domech, je pro vás jednodušší držet se tradiční stavby na místě. Proč si ale nerozšířit obzory?
Věnujte čas krátké analýze moderních způsobů stavby domů a poté je porovnejte s tradiční výstavbou. Neříkáme, že tradiční způsob je pro vás nevhodný. Chceme, abyste si vytvořili ty nejlepší předpoklady pro bezproblémový projekt na jehož konci bude krásný, moderní a energeticky efektivní dům, do kterého se budete s láskou vracet po zbytek svého života.

Prefabrikace

Pod pojmem prefabrikace se skrývá celá řada systémů a procesů, obvykle založených na moderních technologiích. Zjednodušeně se jedná o hromadnou předvýrobu (obvykle v továrně na výrobní lince) stavebních dílů, tzv. prefabrikátů, ze kterých se poté na místě výstavby smontuje výsledná budova.

I proto se někdy prefabrikace označuje jako “výroba mimo lokalitu” neboli “off-site”.

Prefabrikované stavby je většinou možné v případě nutnosti opět rozebrat a znovu využít pro zcela jinou stavbu na jiném místě. Taktéž je možné stávající stavby rozšiřovat doplněním dalších modulů, nebo je naopak zmenšovat ubráním modulů.

Rychlost výstavby

Prefabrikace celou stavbu výrazně zrychluje. Narozdíl od tradiční výstavby může tovární výroba probíhat zároveň s přípravou základů. Úspěšné projekty prefabrikovaných staveb tak bývají v průměru o 30 % rychlejší v porovnání s výstavbou tradičním způsobem.

Většina výrobního procesu probíhá uvnitř továrny, takže se také snižuje možnost zpoždění z důvodu špatného počasí, krádeží nebo vandalismu. Díky pevnému plánu výstavby se navíc nastěhujete dříve, což může urychlit návratnost vašich investic.
Nízké náklady na provoz
Tovární výroba je ze své podstaty lépe kontrolovatelné prostředí oproti zpracování materiálu, výrobě a montáži na stavbě. Díky tomu můžeme výrobu přesněji naplánovat, čímž se snižuje spotřeba materiálu a celkově zpřehledňuje celý proces a zvyšuje předvídatelnost.

Navíc s modulárním konstrukčním systémem, který díky prefabrikovaným dílům umožňuje rychlejší stavbu, snižíte zároveň náklady na pracovní sílu. Celý dům si dokonce můžete postavit sami, s pomocí rodiny či přátel. Režijní náklady na stavbu jsou ve srovnání s běžnou konstrukcí výrazně nižší.

Díky našemu chytrému konstrukčnímu systému také uspoříte za pronájem těžké techniky – žádná totiž není potřeba! Všechny díly jsou navrženy tak, aby je zvládli instalovat max. 4 lidé. Díky chytře navrženým komponentům můžete také stavět na místech, která by pro jiné prefabrikované systémy byla nedostupná.

Vyšší kontrola kvality

Zajištění kvality je také jednodušší díky systému prefabrikovaných komponentů. Všechny části se vyrábí v suchém a chráněném prostředí továrních hal s precizním vybavením a ověřenými metodami.

Vše je postaveno na pokročilých výrobních principech, dohledu, správných nástrojích, vybavení a postupech, školených zaměstnancích, automatizovaných výrobních systémech a přísném programu kontroly kvality. Ve fázi návrhu je vytvořen model domu, ze kterého jsou pak na CNC strojích vyřezány jednotlivé komponenty, které jsou na milimetr přesné. Díky tomu se vyvarujete mnoha situacím, kdy na stavbě něco „nesedí“ a nebo se zjistí, že něco nebylo domyšleno do detailu. Takové situace pak vyžadují značnou míru fantazie a zkušené stavebníky – a také váš čas.

S kvalitními komponenty bude i váš domov kvalitnější než budovy postavené tradičním způsobem.

Udržitelnost

Materiály pro nás vyrábí pouze akreditovaní dodavatelé. Ve srovnání s konvenční výrobou snižuje tovární výroba celkový odpad na životní prostředí o více než 80 %.

Dřevo je obnovitelný zdroj a při zpracování vyžaduje o 70 – 90 % méně energie než ocel a o 97 % méně než hliník. Nejsme dokonalí, ale při každém rozhodnutí se snažíme myslet na udržitelnost.

Ať to zkrátíme – prostě věříme, že je lepší vybrat si prefabrikovaný dům.
Důležitá otázka – „JAKÝ“ prefabrikovaný systém je nejlepší?
Existují dvě hlavní kategorie prefabrikovaných systémů, modulární/volumetrický a panelový/komponentový. Oba systémy lze použít samostatně, spojené v hybridní řešení nebo kombinované s tradiční konstrukcí.

MODULÁRNÍ / VOLUMETRICKÝ SYSTÉM

Modulární konstrukční systémy mají trojrozměrné strukturální moduly / sekce, které můžete na místě kombinovat s jinými systémy a nebo z nich můžete poskládat celou menší budovu. Pro zjednodušení si můžete představit, že Vám budou jednotlivé místnosti vašeho domova dopraveny na místo výstavby a tam budou smontovány do jednoho celku.

Modulární domy nejsou žádná novinka a jejich základní varianta se v České Republice netěší přílišné popularitě. Jsou ale i moderní modulární systémy, které si nacházejí stále více fanoušků. Tento druh prefabrikovaných systémů má několik výhod, ale i nevýhod – jednou z nich je nedostatek flexibility, hlavně pokud jde o design.

Náklady na pořízení kvalitních modulárních budov v Česku nejsou zas o tolik nižší než u tradičních staveb, proto je celková rychlost stavby jejich největší výhodou.

Pokud vás tedy tlačí čas a chcete se stěhovat do nového co nejdříve, poohlédněte se po modulární budově.

Omezená flexibilita

Modulární domy mají obvykle podobu několika modulů, které jsou dovezeny do finální destinace a tam spojeny dohromady. Nejčastěji bývá takovým modulem jedna celá místnost, ale není to být pravidlem. Velikost modulů je potom limitována hlavně limity přepravy nadměrných nákladů.

Pokud se podrobněji podíváte na modulární domy, zjistíte, že až na výjimky nemívají otevřené prostory. Často se v takových domech můžete cítit jako zavření v krabici.

Dodatečné náklady na dopravu a pronájem těžké techniky
Jak už jsme zmínili, modulární domy jsou obvykle do destinace dovezeny jako samostatné moduly, které se nakonec spojí v jeden celek.

Toto však znamená, že na dopravu na místo určení je většinou potřeba několik nákladních automobilů pro převoz nadměrného nákladu. I přesto, že naše země není rozlehlá, můžou se náklady na převoz několika-modulového domu vyšplhat na desítky až stovky tisíc korun. Také nesmíme zapomenout na administrativu a poplatky spojené s povoleními pro převoz nadměrného nákladu.

O několik desítek tisíc korun mohou výstavbu modulárního domu zvýšit také náklady na pronájem jeřábu, nebo jiné těžké techniky. Vše potom záleží na rychlosti montáže.

PANELOVÝ / KOMPONENTOVÝ SYSTÉM

Tento systém se skládá z panelů nebo komponent, které jsou předem nařezané, vhodně nadimenzované, částečně smontované nebo jinak připravené z výroby. Takové panely / komponenty jsou později v cílové destinaci smontovány dohromady.

Komponenty jsou na místo dopraveny ve stavu, kdy jsou okamžitě dostupné pro montáž. Takové komponenty potom na místě vytvoří strukturu budovy, základy schodiště, vnitřní nosné stěny nebo lehké příčky. Mohou to být otevřené nebo uzavřené panelové systémy vytvořené pokročilými technologiemi výroby mimo lokalitu.

Prefabrikovaný konstrukční systém skládající se z komponentů má některé klíčové výhody oproti modulárním konstrukcím. Součásti se dodávají v předem smontované konfiguraci panelů a jsou optimalizované z hlediska nosnosti a přepravní a doručovací logistiky. Náklady se tak výrazně sníží a zároveň se i zjednoduší logistika dopravy.

Flexibilita

Systém složený z menších součástí může mít velmi flexibilní design. Design jakéhokoliv domu můžete vytvořit pomocí standardizovaných dílů, které se vyrábí ve vetších objemech a jejich výroba je tak hospodárnější. V případě potřeby však není problém vyrobit i nestandardní díl na míru a zakomponovat ho do zbytku systému.

Knihovna existujících součástí také pomáhá návrháři vytvořit design mnohem rychleji, než když kreslí dům od nuly.

Náš inovativní konstrukční systém nepotřebuje žádné těžké stroje ani jeřáby. Všechny komponenty jsou dostatečně lehké a manipulace s nimi je možná bez těžké techniky, stačí mít k dispozici 4 osoby.

Pavla

Pavla

Propojení technologií, jež byly mým nadšením od dětství, se zdravým životním stylem, je velkou výzvou. A být součástí malého týmu budujícího novou společnost je něco, o čem jsem dlouho snila. Na ecokitu mám jedinečnou možnost spojit vše dohromady. Po mnoha letech věnovaných velkým IT projektům v mezinárodních technologických a farmaceutických korporacích mám nyní příležitost dělat něco opravdu smysluplného.

Napsat komentář