Konečně, 2019, rok kdy „malý“ začíná být sexy.
„Udržitelnost“ je o dobrém využití prostoru a zdrojů stejně jako o stavebních materiálech. Ano, většina lidí si stále myslí, že „velký je nejlepší“, můžeme ale vidět, že „Tiny House Movement“ je mnohem víc než jen nepatrný, protože v nedávné době se začínají objevovat firmy specializující se na velmi pěkné malé domy.
Naše populace roste a naše města se rozšiřují. Počet míst, kde bychom si mohli postavit domek daleko od ostatních a mimo ruch civilizace, strmě ubývá. Zamysleme se tedy zda stereotyp „větší je lepší“ platí i v dnešní době.
Mnozí obyvatelé města začínají vyměňovat domovy v přeplněných městech za šetrnější prostředí a rozhodují se žít ve venkovských oblastech. Země může být skvělým místem pro život – a to nejen kvůli většímu prostoru – je to také o čerstvějším vzduchu a svobodě dýchat. Lidé chtějí znovu žít blíže přírodě.
Existují miliony lidí, kteří žijí životy tichého zoufalství, vnitřního křiku, kteří pracují dlouhé hodiny na pracovních místech, které nenávidí, jen aby mohli kupovat věci, které nepotřebují, zapůsobit na lidi, které nemají rádi.
Náš pracovní život a skutečný život nejsou v rovnováze. Zdá se, že každému, kdo se zaměřuje na vydělávání peněz, zbývá jen velmi málo času na vlastní koníčky či udržování vztahů s rodinami a přáteli.
Česko patří spolu s Irskem mezi země Evropy, kde ceny bydlení rostly v posledních letech nejrychleji. Ceny nemovitostí určených k bydlení vzrostly od roku 2010 zhruba o 30%. Češi zároveň musí kvůli bydlení sahat do peněženek hlouběji než obyvatelé většiny ostatních států Evropy.
Z českých peněženek a bankovních účtů ukrojí bydlení každý měsíc bezkonkurenčně nejvyšší částku. Za bydlení a s ním souvisejí platby, jako je voda či energie, platí obyvatelé Česka nejvíc ze všech pravidelných výdajů – konkrétně na ně plyne 25,4 % toho, co utratí. Větší podíl z výdajů činí náklady na bydlení jen v pěti státech unie – ve Finsku, Dánsku, Velké Británii, Francii a Švédsku.
V ČR platíme také více za elektřinu, plyn a další energie a za vodu. Právě kvůli tomu se bydlení výrazně prodražuje.
Není divu, že existuje rostoucí trend těch, kteří si raději život užívají, než aby se utápěli v životě materialismu. Mnozí lidé si začínají uvědomovat, že jejich životy by mohly být využity lépe než neustálou prací tak, aby mohly platit své hypoteční splátky.
A tak se často ptáme sami sebe: „je to větší obytná plocha, která stojí za dluh, zbytečný stres a zhoršování životního prostředí?“
„Jaký je váš výklad svobody?“ jsme se ptali v našem posledním blogu. Otázka, kterou si filosofové pokládají tisíce let bez jakéhokoli konečného závěru, možná proto, že svoboda byla a bude vždy subjektivní.
Žijeme v éře konzumu a pokud se rozhodnete na tuto otázku neodpovídat, obchodní zájmy vám ochotně poskytnou odpověď.
To je důvod, proč si mnoho lidí v 21. století myslí, že svoboda je schopnost mít vše, co chcete. Když se však štěstí z nákupu nové věci postupně vytratí, definují svobodu tím, co budou kupovat příště – ať už se jedná o novou, větší televizi nebo luxusní matraci, kterou viděli v nočním teleshoppingu. Lidé mají tendenci se identifikovat vlastněnými objekty. Je smutné, že si pleteme hodnotu vlastnictví s vlastní hodnotou.
Sociální hnutí za malé domy, které byly tak obvyklé jen před 100 lety, nyní přitahuje mladší generace a je na vzestupu. Lidé přehodnocují své pojetí svobody a budují menší domy a žijí lepší životy. S nižšími daněmi a nižšími investicemi, vytápěním a údržbou konečně lidé přetínají své řetězy, které je svazují k práci 8 hodin denně, 5 dní v týdnu, a mají čas užívat si nadšení nad opravdovým ziskem.
Malé domy zdůrazňují funkčnost oproti velikosti. Chcete-li použít co nejmenší prostor, mnoho kusů nábytku musí být multifunkční. Projektování malého domu pro optimalizaci prostoru při použití nejmenšího množství stavebního materiálu vyžaduje obrovské množství kreativity.
V poslední době lidé častěji staví své domy na kolech, ve stromech nebo plovoucí na vodě. Tyto domy jsou soběstačné a pracují se zdroji přírody, ne proti ní, ať už se jedná o solární panely nebo systémy filtrace dešťové vody.
Takže, může „malý“ být sexy?