KONEČNĚ EXPERIMENTUJEME V ČR

Po více než roční spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB ČVUT) jsme konečně uzavřeli první fázi vývoje systému upraveného pro EU trh.

Rozhodli jsme se postavit malý referenční domek, který nám bude po dobu 12 měsíců sloužit k testování jak mechanických, tak i energetických vlastností naší nové konstrukce. Mezi několika dalšími experimentálními objekty tak na pozemku UCEEB ČVUT vyrostla ecokit „kostka“.

Lokalita

Buštěhrad, Středočeský kraj, Česká Republika

Kdy

únor – duben 2023

Účel

experimentální budova pro účely testování nového systému ecokit 4.0 upraveného pro EU trh

PROČ KOSTKA?

Experimentální domek dostal jméno ADVENTURE (dobrodružství) a vybrali jsme mu tvar DYNAMIC. Proč dynamic? Ještě si ho žádný z klientů nevybral a tak jsme si řekli, že prostě musíme jít příkladem a trochu rozčísnout vody českého konzervatismu. Z názvu potom vyplynulo rozhodnutí opláštit tři stěny domu bílou střešní krytinou – domek jsme totiž navrhovali v zimě a naše designérka se nejspíš toužila od práce na počítači teleportovat někam do přírody, možná na horskou chatu, která, v bílo – dřevěné kombinaci krásné zapadá do zimní přírody a svým DYNAMIC tvarem přímo vyzývá k pořádné sněhové nadílce.

DŘEVĚNÁ, ČERNÁ A NEBO BÍLÁ?

Nejprve nebylo nic, pak se objevila hromádka štěrku, která indikovala, že se něco začně brzy dít. Zanedlouho na ní během 5 dní vyrostla dřevěná kostka, kterou jsme hned s láskou a péči začali oblékat do šmrncovního černého fraku, který elegantně ochraňuje citlivou a krásnou překližkovou konstrukci před exteriérovou vlhkostí. Poté se několik dní zdánlivě nedělo nic – to jsme naší černé kostce oblékali tzv. „funkční prádlo“ – tedy inteligentní interiérovou membránu, která chrání konstrukci před vlhkostí zevnitř.

No a nedávno se objevily vstupní dveře a krásná velká okna – proč v bílé barvě? Protože poslední vrstvou bude bílá plechová krytina kombinovaná s modřínovým dřevem. A mnozí se nás ptají proč? Proč jsme naplánovali postavit zvláštní nepravidelnou kostku a obalit ji do bílé barvy, když to v našich končinách není vůbec zvykem? Právě proto. Protože my jsme jiní, pohlížíme na věci z jiných úhlů a rádi přinášime nová řešení.

A JAK SI TO TA NAŠE DESIGNÉRKA PŘEDSTAVOVALA?

Experimentální domek dostal jméno ADVENTURE (dobrodružství) a vybrali jsme mu tvar DYNAMIC.

Přehled všech tvarů pro připomenutí:

A který z DYNAMIC tvarů to je? Přízemní a nebo patrový? Je to experiment. Na vaši žádost jsme zkusili udělat hybrida, který je něco jako „jeden-a-půl-patrový“, patro tedy není určeno přímo k žití, ale žít se v něm dá.

Proč dynamic? Ještě si ho žádný z klientů nevybral a tak jsme si řekli, že prostě musíme jít příkladem a trochu rozčísnout vody českého konzervatismu. Z názvu potom vyplynulo rozhodnutí opláštit tři stěny domu bílou střešní krytinou – domek jsme totiž navrhovali v zimě a naše designérka se při skicování astrálně teleportovala do krásné drsné zimní krajiny, možná na horskou chatu, která, v bílo – dřevěné kombinaci krásné zapadá okolních krás a svým DYNAMIC tvarem vyzývá k pořádné sněhové nadílce.

Trochu jsme ji z toho astrálního cestování vytrhli a donutili pro vizualizace domek usadit do prostředí co nejpodobnějšímu našemu záměru – tedy domek na 12 měsíců usadit v Buštěhradě v areálu UCEEB, který je umístěn v srdci průmyslové zóny. Nakonec už stačilo jen aby youtube přidal hudbu španělských Vánočních koled a krása byla na světě!

PRŮBĚH VÝSTAVBY

Základy tohoto projektu jsou velmi unikátní a možná právě proto citíme potřebu se u nich na chvíli zastavit. Stejně jako v Austrálii nebo Americe, i v Evropě máme náš konstrukční systém připravený na dvě nejfrekventovanější možnosti zakládání – betonové pasy / deska NEBO kombinace zemních vrutů a dřevěné platformy (podlahy) s provětrávanou mezerou.

ZÁKLADY

Často jsme dotazováni na doporučení či preferenci a vždy odpovídáme stejně – vše má svá pro a proti, vždy záleží na konkrétním projektu / pozemku / preferencím investora / dostupným možnostem a technologiím v daném místě a čase apod.

Náš adventure ale dostal ještě trochu jiné základy – je upevněn na 9 patkách ze ztraceného bednění přes rektifikační patky, ve kterých jsou usazeny KVH hranoly, kterým důvěrně říkáme „hardwood sleepers“. Toto specifické řešení základů vzešlo, jak jinak než ze specifických požadavků a možností daného projektu, zejména:

  • Předem známý velmi krátký životní cyklus celého projektu (ne domu!) – víme, že domek bude na daném místě stát pouze 12 měsíců a poté bude demontován
  • Stavba na cizím pozemku a nutnost na konci projektu uvést pozemek do původního stavu
  • Podklad – velmi tvrdá zemina obsahující mnoho kamenů a vykopávek v podobě 1m+ pozůstatků železobetonových konstrukcí – víceméně jsme nechtěli riskovat, že zemní vrut nepůjde zavrtat, nebo se znehodnotí
  • Rozpočet – snažíme se být udržitelní nejen ekologicky, ale i ekonomicky – tzn. neutrácet zbytečně více než je potřeba

No a jak taková stavba základů probíhala, krátké video napoví.

KONSTRUKCE

Jedná se o nejnovější systém, vzešlý z projektu vývoje a výzkumu, do kterého jsme posílali veškeré své síly posledních 18 měsíců. Na vývoji se podíleli jak lidé z ecokitu AU a ecokitu CZ, ale také kolegové z UCEEB ČVUT.

Konstrukce byla vyrobena ve Španělsku, z lokální překližky, jejíž kvalita byla před výrobou otestována přímo odborníky z UCEEBu. Od původního systému, který se skládal z LVL nosníků a záklopů / boxů z překližky, jsme se rozhodli pro použití pouze překližky, kterou zbožňujeme.

VÝSTAVBA

Co se týká našeho experimentálního domku, rozhodli jsme se otestovat co nejvíce parametrů. Takže kromě nového systému, nové překližky a toho, že se jedná o první dům v ČR, jsme se také rozhodli simulovat stavbu svépomocí, tedy alespoň do určité míry.

DYI

Celý projekt jsem si vzala na starosti já se svým partnerem. Svou velikostí domek odpovídá zhruba velikosti naší rodiny – my dva a malý pes. Oba jsme poměrně aktivní a nebojíme se výzev, oba ze sektoru IT, oba pracující dlouhé hodiny na počítači. Kromě několika menších úprav bytu nemáme se stavbou domu žádné zkušenosti. Rozhodli jsme se tedy simulovat podobný případ, kdy mladý pár staví menší domek, jen pro sebe. Jelikož oba hodně pracujeme (kdo ne?), rozhodli jsme se na některé části výstavby najímat firmy, pro přehled:

  • Project Management: Pavla (a Miloš, když Pavla neměla čas)
  • Objednávky materiálu: Pavla
  • Základy + rozvody exteriér: 3 dny stavební firma Tvořímebydlení.cz
  • Výstavba ecokit konstrukce: 4 (některé dny pouze 3) najatí pracovníci na 6 dní po cca 9-10 hodinách. Pracovníci měli zkušenost se stavbou cihlových a betonových domů, dřevostavby nedělají.
  • Instalace exteriérové membrány: stejní pracovníci jako výše, 3 dny po 9-10 hodinách.
  • Instalace interiérové mebrány: Pavla a Miloš svépomocí
  • Instalace instalační předstěny: 2 pracovníci z Tvořímebydlení.cz – 1 den.
  • Instalace elektřiny: Miloš svépomocí
  • Instalace vody a kanalizace: 1 pracovník z Tvořímebydlení.cz – 1 den.
  • Střešní krytina: střechař, X dní.
  • Blower door test: společnost CIUR
  • Instalace sádrokartonů: tbd
  • Podlaha: Pavla a Miloš svépomocí, 1 den.
  • Schodiště: Pavla a Miloš svépomocí, 1 den.
  • Koupelna, kuchyň: tbd
  • Terasa: tbd
DEN 1

První den samotné výstavby jsme začali vyměřováním základů. Dali jsme si velmi záležet, vše jsme se snažili měřit opravdu na milimetr přesně, abychom předešli problémům při montáži dílů. Takové 3mm v základech mohou klidně udělat 5mm v přízemí a klidně 1 cm odchylky u instalace střešních dílců, jak se tedy říká, třikrát jsme měřili, než jsme řezali (v našem případě než jsme vrtali :)).

Pomocí laseru jsme si tedy vyměřili

 

Pavla

Pavla

Propojení technologií, jež byly mým nadšením od dětství, se zdravým životním stylem, je velkou výzvou. A být součástí malého týmu budujícího novou společnost je něco, o čem jsem dlouho snila. Na ecokitu mám jedinečnou možnost spojit vše dohromady. Po mnoha letech věnovaných velkým IT projektům v mezinárodních technologických a farmaceutických korporacích mám nyní příležitost dělat něco opravdu smysluplného.

Napsat komentář