Umíte si představit, že práce s kuchyňskými spotřebiči během vaření může být pro někoho spíše jako smrtelný souboj než příprava jídla? Zkuste se zamyslet, kolik existuje dospělých autistů, jež svádí boj o přežití v naprosto nevhodných domech nerespektujících jejich potřeby.
V dnešní době většina dospělých autistů žije u svých rodičů nebo jiných příbuzných, případně mají pečovatele. Ale co když chce být člověk trochu nezávislý? Co třeba malý domek na zahradě rodičů? Nedal by vašemu blízkému pocit svobody, zatímco by byl ve vaší bezpečné blízkosti? V ecokit se zaměřujeme na to, abychom uměli vytvořit perfektní domov pro každého.
Během posledních několika desetiletí proběhla spousta studií zaměřená na autismus. Většinou se ale soustředily na děti a dospívající. Jenže autismus je celoživotní stav. Jen 2 % z těchto studií se soustředí na potřeby dospělých.
Do teď dospělí autisté neměli žádné možnosti žít nezávisle v integritě s komunitou. Často jsou nuceni žít v různých specializovaných centrech a ústavech. Až v posledních letech začaly rodiny a profesionálové uvažovat, jak tyto dospělé alespoň částečně osamostatnit a začlenit do komunity.
I my v ecokitu chceme reagovat na potřeby všech, a tak jsme vytvořili dům, který se snadno přizpůsobí svým obyvatelům s autismem či jiným postižením.
Plánování nezávislosti
Specialisté z řad výzkumu, designu, ale i podpora teprve začínají zkoumat, jak naplánovat dům pro jedince s autismem, kteří teprve dospějí a opustí školský systém. A to včetně toho, kde budou žít, jak si zařídí domov a celkově se hledá nejlepší způsob udělat z nich šťastné členy svého okolí.
Rodiče a prarodiče, kteří se připravují na osamostatnění se svých dětí a vnoučat, tíží tyto otázky a obavy: Je lepší, aby bydleli blízko obklopeni rodinou, ale ve svém domě, nebo by bylo lepší, kdyby byli v uzavřené komunitě vyvinuté speciálně pro ně?
Další otázkou jsou spolubydlící. Byli by výhodou? Pokud ano, kolik by jich mělo být? Jsou technologie v domě takové, aby zajistily bezpečí a nezávislost a přitom zachovaly soukromí?
Pak je také nutné zvážit dispozice a velikosti místností. Aspekty, o kterých většina z nás moc nepřemýšlí, mohou být pro autistu důležitými detaily. Například správné osvětlení, barvy zdí nebo hluk vydávaný spotřebiči mohou takového člověka a jeho stav hodně ovlivňovat.
Pro ty, kteří nikdy předtím nevařili nebo neuklízeli, může být uspořádání pracovní desky, velikost linky, ba dokonce i zvuk vody tekoucí z kuchyňského vodovodního kohoutku zásadním aspektem. Tady vzniká rozdíl v tom, zda vaření bude frustrující nebo příjemný zážitek.
Každý detail se počítá
Rádi bychom navrhli domy ecokit tak, aby posílily klíčové cíle kvality života. Ty jsou pro osoby s autismem velmi důležité. Patří sem například smyslová rovnováha, schopnost mít soukromí pod kontrolou a schopnost sociální interakce. Ale také možnost volby a nezávislosti, předvídatelnosti a také přístup a podpora okolí. A to jsou jen některé z oněch cílů.
S ohledem na tyto cíle se snažíme rozvíjet nejvhodnější dům ecokit i jeho venkovní prostředí a upravovat návrhy tak, aby byly co nejvíce vyhovující.
Naše postupy berou v potaz každou maličkost. Od návrhů velkých obrazů až po konkrétní tipy pro jednotlivé místnosti. Od možností sociálního života až po trvanlivost vybavení domácnosti.
Vzhledem k tomu, že požadavky, potřeby a vkus těch, kteří budou v domě žít, se mohou značně lišit, je nezbytné, abychom úzce spolupracovali jak s potenciálními obyvateli, tak s jejich rodinami. Tento postup je důležitý. Dobře navržené prostředí, které řeší potřeby a touhy svých obyvatel, může výrazně zlepšit kvalitu jejich života a schopnost nezávisle fungovat.
A my v ecokitu věříme, že každý má právo žít svůj život po svém.
Přečtěte si inspirující článek o Bradovi a jeho společnosti (EN).