Modulární soběstačné ekologické domy fungující na solární energii a nezatěžující okolí, postavené z komponentů z certifikovaného dřeva. Stavebnice pro dospělé, ze které je možné poskládat domek podle vlastních potřeb, případně „nafouknout“ nebo naopak smrsknout podle aktuální životní situace. Hrubou stavbu zvládnete s partou kamarádů za pár dní, dům o rozloze 90 m 2 vás bude stát od 4 milionů. To je ecokit, zhmotněný sen ekologického bydlení, projekt sester Kamily a Pavly Novotných.

„Zájem je veliký. Než jsme založily firmu, testovaly jsme trh a během dvou týdnů jsme získaly více než 200 nezávazných poptávek po produktu, který ještě ani neexistoval. Od té doby uběhly 4 roky, jednáme s desítkami klientů a také registrujeme několik poptávek od investorů, kteří stojí o výstavbu ekologického turistického komplexu nebo ekofarmy s možností ubytování. Těší nás, že se i investoři poohlíží po ekologických a udržitelných řešeních,“ prozrazuje nám Pavla Novotná.

Ecokit se zrodil v hlavě její sestry Kamily, české cestovatelky žijící v Austrálii, která tam postrádala nabídku příjemného bydlení. Koncept malého kvalitního „postav-si-sám“ eko domu vznikl jako alternativa standardním australským domovům. Na návrhu řešení se potom podílel tým architektů a stavebních inženýrů jak z Austrálie, tak z České republiky.

Ecokit umí být úplně soběstačný

Vše záleží na tužbách klientů. Je na nich, jestli dům vybaví rekuperační jednotkou, případně tepelným čerpadlem či dalšími vychytávkami, a postaví si čistě pasivní dům, nebo zvolí jen některé prvky a postaví si dům nízkoenergetický. Pavla Novotná upřesňuje:

„V případě zcela soběstačného domu je třeba provést důkladnou analýzu toho, jak a kým bude dům používán, jaké spotřebiče budou v provozu a jak často, aby se navrhl takový solární systém, který uspokojí potřeby obyvatelů a nebude zbytečně předimenzovaný. Pro naše dva vzorové domy byl systém navržen tak, aby uložil dostatek energie pro oba dva domy až na 5 dní, kdy se energie nevyrábí, pouze spotřebovává. Jako záložní zdroj byl instalován dieselový agregát, který je možné použít ve výjimečných případech.“

Unikátní tvar a žádné jedy v materiálech

Základním produktem ecokitu je variabilní konstrukční systém, ze kterého poskládáte hrubou stavbu. Výsledek nemá být příliš členitý, kompaktní tvar totiž lépe udrží teplo a má i další výhody. „Také šikmé stěny, kterými se ecokit odlišuje od jiných domů, mají svůj význam. Vrchní střecha, která svírá úhel 30°, je navržena pro solární zisky z letního slunce. Spodní střecha, která svírá úhel 80°, má svůj význam v zimě, kdy slunce svítí pod menším úhlem. Také design a usazení domu přizpůsobujeme na míru pozemku. Cílem je samozřejmě zisk tepla z prosluněné jižní strany,“ doplňuje Pavla Novotná.

Také použité materiály musí být na jedničku. Například překližku, ze které je vyrobena většina dílů hrubé stavby, dodává firma Metsawood, která zaručuje, že její produkty neobsahují žádný přidaný formaldehyd. Navíc jde o certifikovaného dodavatele dřeva z udržitelného lesního hospodářství FSC. „Dále se vyhýbáme materiálům, jejichž výroba nebo recyklace je nepřiměřeně energeticky náročná, například polystyrenu. Jako výchozí druh izolace nabízíme třeba foukanou skelnou vatu, která je vyrobena z recyklovaných pivních lahví,“ vysvětluje Pavla Novotná.

Domky jako z lega je možné rozšířit i ubrat

„Při návrhu konkrétního domu se soustředíme na maximální funkčnost a snažíme se zákazníky přesvědčit, aby nestavěli větší domy, než potřebují. Například když přijde mladý pár, který plánuje rodinu za více než 2-4 roky, nabízíme dvojí návrh – malého startovního domu pro 2člennou rodinu, který lze v budoucnu jednoduše rozšířit podle potřeb. Zákazníci si odnesou plány pro malý i velký dům, takže od začátku mají jasnou představu, jaké změny bude později dostavba obnášet a také přibližný cenový odhad takového rozšíření. Nemusí si brát do začátku vysokou hypotéku, naučí se žít v menším prostoru, šetří energie a jsou šetrní k planetě.“

Důležitá je také voda, ecokit má vymyšlený systém pro zadržování a použití té dešťové. Nádrž s malou čističkou je možné uložit pod základy domu. Přečištěná dešťovka se pak jako šedá voda používá na splachování, praní či zavlažování zahrady. A postaráno může být i o odpadní vody. „Naše vzorové domy jsou napojeny na biologickou čistírnu, z níž jsou přečištěné odpadní vody vypouštěny zpět do přírody. A nelze zapomenou také na řízené větrání, bez kterého se neobejde žádný dobrý nízkoenergetický dům. Každý ecokit dům proto obsahuje ventilaci, rekuperaci vzduchu, anebo inteligentní větrací systém Velux.“

Hrubá stavba za pár dnů

Výstavba domu je rychlá a není zapotřebí žádné těžké techniky. „Samozřejmě záleží na mnoha okolnostech, jako je velikost domu, množství a zkušenosti lidí, kteří dům staví apod. Pro příklad nám ale hrubá stavba (bez instalace oken a položení střešní krytiny) s týmem 4-5 středně zkušených řemeslníků pracujících 8 h denně trvá cca 6 dní pro přízemní dům o rozloze cca 80 m2 a 14 dní pro patrový dům o rozloze cca 160 m2.

Proměna hrubé stavby v dokončený dům na klíč závisí na mnoha okolnostech, dobu provedení dokončovacích prací na českém trhu odhadujeme na 3 až 6 měsíců,“ vyjmenovává spolumajitelka firmy.

Na kolik nás takový domek přijde?

„Jelikož je ecokit konstrukční systém a ne dům, naráželi jsme zpočátku na problematické diskuze ohledně cen. Vytvořili jsme proto katalog koncepčních domů, který je volně k dispozici na našich webových stránkách. Ceny kitů pro hrubou stavbu (včetně oken a izolace) začínají na 1.7 mil. Kč pro studio o velikosti 50 m2. Obvykle je směrodatné počítat s tím, že hrubá stavba odpovídá 40-60 % celkové ceny stavebního projektu. Dokončený 90 m2 přízemní 3+kk domek z našeho systému se v českém prostředí pohybuje od 4 mil. Kč.“

Dosloužil? I tak může být užitečný

Firma se snaží také podporovat cirkulární ekonomiku, to znamená, že pokud by chtěl někdo například zmenšit svůj dům třeba po odstěhování dětí, firma odkoupí nepotřebné komponenty zpátky. Zkontroluje je a přeprodá za výhodnou cenu. Anebo je použije na výstavbu budov pro dobročinné účely. Teprve pokud pro ně nenajde další využití, hodlá je recyklovat. Konstrukce hrubé stavby je recyklovatelná ze 100 %.

Zelené stavby lákají stále víc lidí

Tento trend zaznamenávají nejen sestry Kamila a Pavla: „Kromě potenciálních zákazníků, kteří nás oslovují, je to zřejmé i z reakcí lidí, kteří se nám ozývají. Někteří nám prostě jen píší, že se jim líbí náš nápad a moc nám fandí. Často se ale také ptají, zda by pro nás mohli pracovat, protože fandí naší práci, našemu přístupu a tomu, že se snažíme o změnu k lepšímu, což nás samozřejmě ohromně těší.“

„Odpovědných investorů, kteří se zaměřují na úsporné stavby, přibývá, stejně jako lidí vyhledávajících zdravý životní styl. Jsem přesvědčen, že se i u nás brzy na stavby bude pohlížet stejně jako ve světě, kde se nehodnotí pouze energetická náročnost, ale také zdravotní dopady na uživatele a celkový vliv na budoucí život na Zemi,“ předpovídá Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu a dodává: „Myslím si, že se u nás zatím víc mluví, než staví zeleně. O to víc je potřeba ukazovat příklady z praxe, které promění myšlení i chování společnosti nejen ve stavebním sektoru. Já osobně věřím, že nejsme daleko od doby, kdy energetický pasivní standard bude prvním krokem investora k odpovědnému investování. A další kroky, jako je hospodaření s vodou či odpady a instalace obnovitelných zdrojů energie, budou následovat.“

pro ecofuture.cz napsala: Markéte Černická

Pavla

Pavla

Propojení technologií, jež byly mým nadšením od dětství, se zdravým životním stylem, je velkou výzvou. A být součástí malého týmu budujícího novou společnost je něco, o čem jsem dlouho snila. Na ecokitu mám jedinečnou možnost spojit vše dohromady. Po mnoha letech věnovaných velkým IT projektům v mezinárodních technologických a farmaceutických korporacích mám nyní příležitost dělat něco opravdu smysluplného.

Napsat komentář