Jak vypadají první dva ecokit domy uvnitř? Jaké materiály jsme použili a proč?

Případová studie

Ecokit byl osloven Australským investorem aby navrhl, vyrobil a dodal kity pro 2 energeticky úsporné ekologické domy, které budou sloužit pro turistické ubytování na ekologické farmě.

Hlavními kritérii pro výběr partnera a konstručního systému byla doba stavby (hrubá stavba do 2 měsíců), možnost výstavby bez využití těžké techniky a vysoká kvalita a zdravotní nezávadnost použitých materiálů. Minimální náklady na provoz a pozitivní dopad na planetu byly pro investora neméně důležité.

Lokalita

Jindabyne, NSW, Austrálie

Kdy

červen – červenec 2018

Klient

Avonside Alpine Estate

Stavba v souladu s přírodou

V první části případové studie jsme si pověděli jak vypadal výběr ecokitu jako partnera pro daný projekt, ve druhém díle jsme vám přiblížili detaily výstavby a teď se pojďme společně zamyslet nad filozofií, která stojí za návrhem každého domu ecokit.
Význam vztahu mezi architekturou a stavebním průmyslem je často zanedbáván. Přirozený ekosystém je velmi často likvidována kvůli nové výstavbě. To se však dlouhodobě ukazuje jako kontraproduktivní, protože přírodu je velmi často nutné později nákladně revitalizovat. Domy ecokit se mnohem více ohlíží na přírodu, životní prostředí a celý ekosystém. Od výběru materiálů, přes výrobu, po stavbu a provoz domu až po jeho možnou recyklaci v době, kdy už nebude vyhovovat podmínkám moderního bydlení.

Nezapomeňte na čerstvý vzduch

Při stavbě domu je třeba vzít v úvahu kvalitu ovzduší, bez ohledu na to, kde na světě se nachází váš stavební pozemek. Skutečnost, že náš dům leží daleko od komínů továren a hustého městského provozu, není automaticky zárukou, že budeme dýchat čistý a čerstvý vzduch. Je nutné věnovat kvalitě vzduchu pozornost a pravidelně větrat. Pro projekt Jindabyne jsme se rozhodli pro zcela nový ventilační systém Velux Integra.
Pomocí dálkově ovládaných střešních oken Velux Integra můžete větrat jediným dotykem ovládacího panelu, kdykoli budete cítit potřebu. Pokud jste zaneprázdněni, můžete si také užít automatické inteligentní větrání založené na údajích ze senzorů, které měří teplotu, úroveň CO2 a vlhkost. Můžete je také ovládat odkudkoliv prostřednictvím mobilní aplikace. Ať už zvolíte kterýkoli způsob, užijete si každý doušek čistého vzduchu ve vašem domě.

Obnovitelné zdroje a úspora energií 

Aby se snížila energetická náročnost bydlení, je zřejmé, že budovy nové generace budou nuceny využívat co nejvíce z dostupných obnovitelných zdrojů energie. Záměnou zdroje energie to však nekončí. Energii vyráběnou z OZE (obnovitelných zdrojů energie) je třeba řádně spravovat, neboli šetřit. My v ecokitu říkám, že nejúspornější energie taková, která vůbec není vyrobena.
A jak tedy udělat dům co nejúspornějším? Již dnes se můžeme setkávat se systémy, které přeměňují dešťovou vodu (a tzv. šedou vodu) na vodu užitkovou a umožňují její opětovné použití například při praní nebo splachování toalet. V budoucnu se však také setkáme s mnohem vyspělejšími systémy v běžných systémech pro rodinné domy, které znečištěnou vodu čistí zpět na vodu pitnou. Podobné systémy již skutečně fungují například v Singapuru, který je kvůli své poloze nucen hospodařit s pitnou vodou v co největší míře a co nejvíce ji recyklovat. V podobném duchu je třeba začít uvažovat o veškeré energii, kterou spotřebováváme.

Výsledek

Veškeré vnitřní dokončovací práce byly provedeny klientem v průběhu několika měsíců po dokončení hrubé stavby a exteriéru. Výsledek můžete vidět na přiložených fotografiích nebo přímo na webu Avonside Alpine Estate, kde klient nabízí ekologické ubytování spojené s výukou ekologického farmaření.

Leave a Reply