Co jsme dělali loni v létě v Austrálii? Kdo nás oslovil a co po nás chtěl? Čtěte dál…

Případová studie

Ecokit byl osloven Australským investorem aby navrhl, vyrobil a dodal kity pro 2 energeticky úsporné ekologické domy, které budou sloužit pro turistické ubytování na ekologické farmě.

Hlavními kritérii pro klienta byla rychlá výstavba (do 2 měsíců), možnost postavit oba domy bez použití jakékoli těžké techniky a použití materiálů nejlepší kvality. Velmi nízké náklady na provoz a pozitivní dopad na životní prostředí byly pro investora neméně důležité.

Místo výstavby

Jindabyne, NSW, Austrálie

Kdy

June – July 2018

Klient

Avonside Alpine Estate

Výběr ecokitu jako vhodného partnera

V době kdy klient kontaktoval ecokit, byl již velmi dobře seznámen s možnosti na trhu ekologických staveb a také s dostupností (spíše nedostupností) pracovní síly v místě výstavby. Po detailní analýze zjistil, že mnoho firem, které nabízí ekologické stavby, používají materiály, které podle jeho názoru nejsou šetrné k životnímu prostředí (například polystyren nebo různé druhy pěn obsahující těkavé organické látky) a také materiály, které nebyly v dostatečné kvalitě pro jeho projekt.

Jako první krok si klient vytvořil seznam společností nabízejících ekologické stavby. Všechny společnosti na seznamu však dodávaly domy v podobě velikých modulů, jejichž manipulace vyžaduje těžkou techniku na místě stavby. Jelikož místo výstavby ekologické farmy je venkov, stovky kilometrů vzdálený od velkým měst, pronájem jeřábu by znamenal významný nárůst nákladů na projekt, a tak se klient rozhodl hledat dál. K původním kritériím výběru přidal ještě další: firmy dodávající prefabrikované ekologické domy, které je možné postavit bez použití těžké techniky.

Ve chvíli kdy se s námi klient spojil a zjistil, že domy z konstrukčního systému ecokit lze postavit nejen bez použití jeřábu, navíc není potřeba kvalifikovaná pracovní síla, bylo rozhodnuto. 

Plánování projektu  / fáze návrhu

Klient si objednal kity 2 různých domů: bungalov a dvoupatrový dům. Orientace domů a umístění na pozemek byly klíčové na cestě k dosažení klientova očekávání v oblasti soběstačnosti domů. Vzhledem k tomu, že pozemek není zasíťovaný, musely být oba domy kompletně soběstačné, v průběhu celého projektu tak byla kladena maximální pozornost na energetickou účinnost.

Ecokit, ale ve finálním důsledku hlavně i klient, benefitoval z rozhodnutí nasadit BIM (Business Information Modelling) procesy hned od počátku projektu. Všechny informace o každém objektu v plánech byly vloženy přímo do 3D modelu, který byl sdílen mezi inženýry, architektem a dalšími experty.

Tato technologie zajistila, že každý, kdo pracoval na modelu, měl vždy aktuální data, čímž jsme se vyhnuli mnoha kolizím v plánování. V průběhu fáze návrhu ecokit použil několik různých simulačních počítačových programů, které zanalyzovaly jak rozdílné strategie pro typ izolace / strukturu či objem zdí ovlivňují výslednou energetickou účinnost. Varianty byly diskutovány s klientem, který měl finální slovo, avšak vždy dal na doporučení odborníků.

Díky výborně izolované skořepině a vhodně vybranému typu izolace a dalších technologií byly sníženy nároky na vyhřívání, čímz klient ušetřil budoucí náklady na provoz. Vzhledem k vzduchotěsnosti pláště budovy byl zvolen větrací systém Velux Integra, který zajišťuje dostatečný přívod čerstvého vzduchu.

Po dokončení konceptuálního návrhu jsme připravili 3D model pro virtuální realitu. Klient si pak mohl jednoduše nasadit VR brýle a vychutnat si pocit svého budoucího domova. To je opravdu revoluční, protože mnoho lidí má problémy představit si 2D plány ve skutečnosti a správně si výsledný dům vizualizovat.

Virtuální model umožňuje našim klientům navštívit jejich nový domov dříve, než je postaven a snadno definovat požadavky na změny před zahájením výroby.

Jakmile byl zafixován rozsah projektu, klient požádal o stavební povolení a výroba mohla být spuštěna.

Leave a Reply