V poslední době dostáváme otázky ohledně toho, jak jsou domy ecokit navržené, aby byly energeticky soběstačné. Mnoho lidí si není jisto, co definuje život jako „soběstačný“. Pro nás je energetická soběstačnost o tom, že nepotřebujeme platit za energii velkým společnostem, tudíž jsme více nezávislí. Účelem nebo cílem tohoto procesu je stát se maximálně soběstačným a věříme, že to je to, o co bychom měli usilovat všichni, obzvlášť při stavbě domu.

Být soběstačný není o útěku z civilizace. Není to o tom, že jsme mimo, na místě, ke kterému je obtížné se dostat. Ale ani o tom, že strávím víkend offline. Soběstačnost je pro nás snaha o co největší nezávislost.

Energetická soběstačnost znamená domov nebo město, které je odpojeno od sítí, od elektřiny a zemního plynu, od závislosti na velkých společnostech. Chceme-li žít soběstačně, musíme radikálně přetvořit způsob života, jak ho známe. Naštěstí si díky růstu cen energií lidé stále více uvědomují svou spotřebu a hledají řešení.

Věříme, že každý může žít život, kdy bude naprosto soběstačný. Znamená to velké změny, ale rozhodně ne k horšímu. Pravděpodobně budete muset udělat menší změny v bydlení a chování, se kterými můžete začít už teď.

Rozhodnutí by nemělo být unáhlené. Stát se soběstačným je proces. Aby byl proces vedoucí k soběstačnosti úspěšný, je třeba nejprve zajistit maximalizaci výhod energetické účinnosti. Dům ecokit přichází s energetickou účinností „zabudovanou“, čímž celý proces usnadňuje. Design domu ecokit, stejně jako doporučené technologie a spotřebiče, jsou tak energeticky účinné, jak je to jen možné.

Abyste mohli být soběstační, budete potřebovat solární panely, kterými si budete generovat většinu energie. Ve většině případů je také potřeba baterie k uložení energie potřebné pro váš dům. Pokud plánujete dům zcela soběstačný (bez napojení do sítí), bude se hodit záložní generátor. Pokud si troufnete, můžete záložní generátor vynechat, jen se připravte na pár nocí v roce, kdy si budete muset svítit svíčkami – docela romantika, ne?

Postavit menší dům je první krok – zmenšení velikosti vašeho domu šetří náklady na výstavbu a zmenšuje prostor k vytápění, což je hlavní zdroj spotřeby energie. Pečlivý design, výběr materiálů a použití vhodné izolace snižuje potřebu vytápění a chlazení, zatímco energeticky úsporné spotřebiče zajišťují minimální spotřebu energie.

Hlavní součástí správného designu je orientace oken na jih, aby se maximalizoval přirozený zisk tepla v zimě, v kombinaci s kvalitními okny, která propouští přímé sluneční světlo v létě bez nadměrného přehřívání vašeho domova. Soběstačnost však nemusí nutně znamenat pouze energetickou nezávislost. Většina z nás si uvědomuje problém se suchem, které trápí mnoho států, ČR nevyjímaje. V ecokitu se nebojíme výzev a tak naším zákazníkům dokážeme vyjít vstříc i s požadavkem na sběr dešťové vody či s recyklací šedé vody.

Pojem soběstačnost mnohým evokuje život v chatrči daleko od civilizace. Soběstačný život však nemusí nutně znamenat, že přijdete o pohodlí, na které jste zvyklí, jako je světlo, teplá voda nebo wi-fi připojení.

Navzdory neochotě politiků jednat o rostoucím problému, jenž změna klimatu představuje, lidé po celém světě si začínají změny uvědomovat a začínají se na tuto významnou změnu připravovat. Jistě bychom měli i my.

Energetická soběstačnost dnes může být nákladově efektivní a dosažitelná pro nové domy, když se zmenší jejich velikost. Snížení jejich velikosti může ušetřit také spoustu nákladů na výstavbu.

Energeticky efektivní design, materiály s trvalým zdrojem energie a efektivní výrobní procesy jsou klíčovými výhodami našich domů ecokit. Vidíme v tomto projektu příležitost, jak vytvořit alternativu ke konvenčním domům, s řešením vedoucím k nezávislosti. Toto řešení ukázuje, že soběstačnost není o kompromisech, ale o výhodách.

Takže… Měli bychom být soběstační? V konečném důsledku jde o osobní rozhodnutí každého z nás. Avšak s rostoucími cenami energií, nedostatkem vody a návratností investic do daných technologií, je nyní ten správný čas toto rozhodnutí učinit. Technologie se zlepšují a stále se zlepšovat budou. Myslíme si, že by to měl každý zvážit – porozhlédněte se kolem sebe, po místní udržitelné skupině a online zdrojích, čtěte naše články, vzdělávejte se, buďte připraveni.

Pokud máte nějaké otázky ohledně ecokit domů nebo o soběstačnosti obecně, napište nám e-mail nebo nám tu nechte komentář.

Pavla

Pavla

Propojení technologií, jež byly mým nadšením od dětství, se zdravým životním stylem, je velkou výzvou. A být součástí malého týmu budujícího novou společnost je něco, o čem jsem dlouho snila. Na ecokitu mám jedinečnou možnost spojit vše dohromady. Po mnoha letech věnovaných velkým IT projektům v mezinárodních technologických a farmaceutických korporacích mám nyní příležitost dělat něco opravdu smysluplného.

Napsat komentář