NOVÁ STAVBA V MARYSVILLU
Mezi klasickými rodinnými domy v nenápadném australském městečku během několika dní vyrostl tvarem jednoduchý a přesto výrazný dům s plechovou fasádou.
Co místním může připadat jako výstřelek moderní architektury je ve skutečnosti naší promyšlenou vlajkovou lodí. Chceme konzervativnímu australskému stavebnictví ukázat udržitelnější přístup k energiím i úsporám klientů.
Dům navržený na míru klientům a jejich pozemku vychází z typového domu AMBIENCE.
Lokalita
Marysville, VIC, Austrálie
Kdy
únor – březen 2022
Klient
Ken & Sue
ÚTOČIŠTĚ V PŘÍRODĚ NEDALEKO METROPOLE
Městečko Marysville leží ve státě Victoria na samém jihu Austrálie, poblíž metropole Melbourne. Zvlněnou krajinu tu pokrývají bohaté husté pralesy protkané sítí řek, vodopádů a jezer. Turisti znají Marysville hlavně jako výchozí bod pro výlety do národního parku Yarra Ranges, a to zejména v sezóně zimních sportů. V únoru roku 2009 město poznamenala ničivá vlna požárů, které zničily až 90% budov a počet obyvatel klesl z 500 na polovinu. Od té doby populace pomalu roste. Blízkost přírody a relativní vzdálenost od civilizace láká hlavně rezidenty nad 50 let.
To je i případ Kena a Sue, kteří ve svém novém domě plánují strávit důchod. Jejich pozemek v mírném svahu nabízí fantastické výhledy na okolní kopce, včetně hřebene Cathedral Range. Ken a Sue toužili po rodinném sídle s velkým obytným prostorem a třemi ložnicemi, které by zároveň vyhovělo náročným požadavkům na technologický standard a energetickou spotřebu. Většinu soukromé výstavby v Austrálii tvoří dřevostavby, postavené obdobou amerického rámového systému „two by four“. Společenské zvyklosti z něj činí jednoduchou volbu, ovšem dostatečná tepelná izolace tu ještě stále není běžným standardem.
ZVYŠUJEME AUSTRALSKÝ STANDARD BYDLENÍ
Klienti se rozhodli pro ecokit, zejména protože navazuje na tradici dřevostaveb a inovuje ji do standardu pasivních domů. V systému australského energetického štítku NatHERS dosáhl dům v Marysville 8,3 hvězdy z 10, a to i přesto, že některé výkonné technologie použité v návrhu zatím nejsou v evaluačním systému k dispozici. Pro získání stavebního povolení musí stavba dosáhnout minimálně 6 hvězd, přičemž hodnocena je zejména tepelně izolační obálka budovy. Pro většinu vyspělých zemí je tento standard ovšem nedostatečný a v Austrálii ho 80% novostaveb dodrží jen velmi těsně.
Ačkoli klienti nevyžadovali stavbu domu v pasivním standardu, chtěli se mu v rámci možností co nejvíce přiblížit, i proto bylo zkušebně vypočítáno skóre pro PHPP (Passive House Planning Package od německého Passive House Institute), díky němuž se klienti mohli rozhodnout které technologie pasivních domů zařadit. Od začátku byl v návrhu také kladen důraz na správné umístění domu na pozemku, rozmístění zón dle světových stran a přirozené větrání.
SYSTÉM ECOKIT®
Ecokit konstrukční systém pro australskou pobočku byl donedávna vyráběn jen v České republice. Kvůli ekologické stopě jsme se však rozhodli omezit zámořskou přepravu stavebního materiálu a v Marysville právě dokončujeme první projekt kompletně vyrobený v Austrálii. Nosný systém sestává z lepených dřevěných vazníků vyráběných na míru, které se na místě sestaví v nosné rámy a tím během několika dní vznikne základní tvar domu. Nabízíme různá prostorová řešení domů se sklony střech podle konkrétních klimatických podmínek. Pro dům v Marysville byl zvolen tvar zalomeného A, který zvládne deště i sněhové nadílky mírného podnebného pásu.
Díky CNC výrobě nosníků je zajištěna maximální přesnost a předchází se chybám, které výstavbu protahují. Každý díl nosníku je navíc tak těžký, aby ho unesly dvě až tři osoby, a montáž se proto obejde bez těžké techniky. Z vnější strany se nosníky plošně překryjí dřevěnou překližkou, která slouží jako nosič hydroizolace pod samotnou fasádou. V Marysville je celý plášť pokryt ocelovou střešní krytinou v kombinaci s minerálními deskami. Klienti jsou dobrovolní hasiči a vznesli proto požadavek na naprosto nehořlavou fasádu, což navíc vyhovělo i přísným místním regulativům.
TECHNOLOGIE A UDRŽITELNOST
Z vnitřní strany se nosné rámy stěn vyplní tepelnou izolací a na ní přijde klasická skladba inteligentní membrány, roštu a sádrokartonových desek. Použití dřeva a přímé napojení tepelné izolace ve stropech a stěnách minimalizuje tepelné mosty. Strop je podbitý překližkou a zaklopený sádrokartonovým podhledem, nášlapné vrstvy podlah jsou libovolné, v případě Marysville plovoucí podlaha a koberce.
Jako v každém ecokit domě, i v Marysville bude instalovaná mechanická ventilace s rekuperací, aby přísun čerstvého vzduchu nebyl závislý na počasí a aby nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti. Dům je navržen jako vzduchotěsný a bude podroben door blower testu. Betonová základová deska je izolovaná, což není v Austrálii standardem.
INVESTICE DO KVALITY
Nespornou výhodu našeho prefabrikovaného systému představuje rychlost výstavby, která je umožněna precizním naplánováním projektu a výrobou komponentů s přesností na milimetr. Dům v Marysville vyrostl za pět dní a pod střechou byl během měsíce, a to zejména kvůli zpoždění dodávky výplní otvorů.
Sue a Ken považují za úspěch i cenu celého projektu. Výhody jejich investice se projevily již ve fázi plánování. Začátkem projektu zažádali o hypotéku a dostali ji od banky předschválenou. Kvůli nedostupnosti materiálu v důsledku covid krize a s tím spojeného prodlouženého stavebního řízení však mezitím na trhu vzrostly ceny práce i materiálů. Stavební firma pak těsně před realizací nacenila náklady na výstavbu cca o 15% vyšší, než byla původní předschválená výše hypotéky.
Při diskuzi s bankou vyšlo najevo, že se domy hodnotí dle podobně velikých nemovitostí prodaných v poslední době v dané lokalitě, přičemž stáří ani kvalita se nebere v potaz. Jako průměrná hodnota klasického domu se počítá $1,550 – $2,190 za metr čtvereční. Po následném zhodnocení specialistou na pasivní domy byl ale dům naceněn na $800,000. Klienti tak výstavbou svou investici okamžitě zhodnotili o $100,000.
POZVOLNÉ ZMĚNY AUSTRALSKÉHO TRHU
Klienti zároveň oceňují i propastný rozdíl oproti výstavbě domu standardní kvality. Náklady na výstavbu se totiž v průměru pohybují okolo $2,500 / metr čtvereční, ale banky je oceňují pouze v rozmezí $1,550 – $2,190. V případě Sue a Kena by tedy pořizovací cena nemovitosti reálně dosahovala přibližně $515,000, přičemž banka by dům ohodnotila někde mezi $320,000 a $450,000. Hypotéka by jim tedy výstavbu klasického domu ani nepokryla. Banky už si tedy uvědomují, jakou přidanou hodnotu s sebou nízkoenergetické a pasivní domy přinášejí, a nepřímo je zvýhodňují. Rádi bychom věřili, že se australský trh pomalu mění.
Ve finále dům v Marysville díky prefabrikaci a rychlé montáži nedosáhl ani průměrné ceny výstavby pasivního rodinného domu ve Victorii. Ta největší úspora však Kena a Sue teprve čeká – a to na měsíčních poplatcích za energie.
Pokud se Vám dům v Marysville a naše filosofie líbí, sledujte nás na Instagramu: ecokit_homes na instagramu.