Jsem si jistá, že každý člověk na světě by měl na tuto otázku zcela originální odpověď. Vše závisí na tom, kde žijete, jak jste stará/ý, jaké jsou okolnosti vašeho života.

Svoboda je pojem, který je obtížné definovat. Znamená to různé věci pro různé lidi a v různých souvislostech nabývá různých významů.

Žijeme v blahobytu a přesto to není ono

V dnešní době si neuvědomujeme naši svobodu a ztrácíme ji. Nežijeme ve válce zasažené zemi. Nemusíme každý den pracovat na polích, abychom pěstovali své vlastní jídlo. Přesto máme stále méně času na to, abychom se věnovali věcem, na kterých nám záleží. A když říkám věci, myslím tím více času stráveného s našimi rodinami, dětmi a partnery, více času stráveného děláním činností, které nás baví, a přináší nám radost ze života.

Jsme příliš zaměstnaní na to, abychom dělali to, co nás baví

Většina z nás se utápí v životě, kde trávíme v lepším případě pouze 8 hodin denně, 5 dnů v týdnu, v práci, která nás nebaví. A další hodiny trávíme přejezdy tam a zpět. Kvůli únavě a ztrátě hodnot, nemáme čas přečíst si knihu, která by mohla obohatit naši mysl. Radši upřednostňujeme pohled na televizní obrazovky, z nichž jsou na nás sypány nekvalitní pořady, které pohlcují náš drahocenný čas. Nebo ještě v horším případě, končíme u prohlížení profilů našich „přátel“ ze sociálních sítí a hltáme jejich falešné příspěvky s úžasnými obrázky z jejich „vzrušujícího“ života.

Žijeme na autopilota

Jak se to stalo, že většina z nás ztratila pravý smysl života? Společnost nás konzumuje a hodiny tikají. Kdy se probudíme a uvědomíme si, že jsme promarnili naše životy? Proč se cítíme lépe když jen žijeme svůj každodenní život bez přemýslení o smyslu? Tento druh nevědomého života nám nepřináší svobodu; dělá z nás otroka světa kolem nás, žijícího život na autopilota bez přemýšlení.

Udělejme si svůj život lepší

Tak proč se teď nezastavíme a nezměníme život za lepší? Pojďme se probudit, přestat žít život zombie a začít si užívat zbytek, který máme! Protože být sám sebou je to, o čem je svoboda!

Napadlo vás něco k věci? Sem s tím!