Pokud uvažujete o vybudování vlastního domu svépomocí a záleží Vám na kvalitě, níže najdete shrnuto to, co považujeme za 15 základních kroků, které byste měli podniknout, abyste zvýšili své šance na úspěch.
1. Věnujte dostatek času fázi plánování
Jak se říká, dvakrát měř a jednou řež. Toto platí při stavbě domu dvojnásob a to ve všech fázích, dokonce i ve fázi plánování. Jednou z největších chyb mnoha stavitelů svépomocí je podcenění právě fáze plánování. Často se stane, že spěcháte, chcete mít postaveno co nejdříve, anebo se prostě jen těšíte, až před vámi začne růst živoucí důkaz Vaší těžké práce. Čím rychleji se však vrhnete do stavby samotné, tím pravděpodobněji v dalších fázích výstavby narazíte a ve finále strávíte více času úpravou plánů v pozdějších fázích výstavby, což v důsledku stojí nejen více času, ale i více peněz.
Naší první radou tedy je vzít si tolik času, kolik potřebujete k získání detailů ještě před zahájením jakékoli akce. Věřte nám, nakonec toto rozhodnutí oceníte. Toto platí zejména pro správné začlenění technologií. Bohužel mnoho návrhů nezanechává dostatek prostoru pro správnou integraci topení, chlazení a ventilace. Dobře promyšlený a funkční návrh je základ!
2. Snažte se udržet návrh kompaktní
Tvar domu by měl být jednoduchý. Chcete-li vytvořit vnitřní prostory, které mají malý půdorys, ale přesto působí velkoryse, zvažte otevřenou kuchyň, obývací pokoj a jídelnu s přímým přístupem do ložnic a koupelny, abyste se vyhnuli chodbám.
3. Konzultujte s profesionály
Jakmile budete mít všechny své plány dokončeny, ukažte je nezávislému architektovi nebo stavebnímu konzultantovi. Vyberte si někoho se znalostmi a zkušenostmi – relativně malý poplatek vám může ušetřit spoustu peněz na ne úplně zanedbatelných detailech, které jsou často přehlíženy!
4. Šetřete chytře
I když je váš rozpočet skromný a vy jste v pokušení koupit nejlevnější produkty, abyste ušetřili, zvažte, zda jste dost bohatí na to, abyste šetřili na nesprávném místě. Pokud jde o materiál, buďte moudří – dobrá kvalita se vždy v dlouhodobém horizontu vyplatí. Naplánujte a podrobně nastudujte všechny aspekty materiálů, které budete používat.
5. Používejte materiály a práci z místních zdrojů
Jestliže cítíte pokušení objednat produkty online, dovezené ze zahraničí abyste ušetřili peníze, udělejte si znovu analýzu lokálního trhu, opravdu u nás neexistuje substitut? O jak kvalitní zboží se jedná, pokud ho někdo musí ze zahraničí dovést, zdanit a zaplatit clo a přesto si může dovolit nabídnout ho levněji než konkurence na lokálním trhu? Pokud se přecijen rozhodnete pro objednávku ze zahraničí, ověřte si kvalitu, čtěte reference, prověřte si dodavatele. Pokud je to ale možné, preferujte vždy místní dodavatele.
6. Nepoužívejte energii z fosilního paliva
Zvažte alternativního zdroje energie, jako je solární nebo větrná energie. Zvolte raději tepelné čerpadlo než závislost na využívání fosilních paliv. Je-li vše plánováno včas a správně, může být solární soustava zaintegrována do střechy, radši než stavět střechu a později na ní instalovat solární panely. Baterie pro ukládání vyrobené energie nejsou cenově dostupné pro všechny, ale ceny klesají, takže energetická soběstačnost zní jako možnost blízké budoucnosti. Co takhle zvážit dotace?
7. Postavte si zdravotně nezávadný dům
Při výběru stavebních materiálů buďte opatrní, používejte překližku, lepidla a další výrobky neobsahující formaldehyd všude tam, kde můžete. Všechny barvy a finální nátěry v interiérech by neměly obsahovat žádné, nebo pouze nezbytně nutné množství těkavých organických látek (VOC), které významně škodí našemu zdraví. Rekultivované dřevo může stát stejně jako nová dřevotřísková deska, ale neobsahuje formaldehyd.
8. Ujistěte se, že obálka budovy je vzduchotěsná
Ventilace je nezbytná k zajištění zdravé kvality vzduchu v interiéru. Vzduchotěsnost je u dřevostavby nezbytná. Nedostatek ventilace je nepřítelem každé budovy. Vzduchotěsnost budov byla tradičně vnímána jako problém okenních spár a styků obvodových dílců panelových budov. V současnosti se kromě požadavku na vzduchotěsnost jednotlivých stavebních dílců a konstrukčních spojů zdůrazňuje potřeba zajištění vzduchotěsnosti obálky budovy jako celku, především z důvodu dosažení plánovaných energetických vlastností budovy, kvality vnitřního prostředí a spolehlivosti stavebních konstrukcí.
9. Nainstalujte dobrý ventilační systém
„Tady je ale dusno“ – ne náhodou toto rčení označuje napjatou, mrzutou náladu. Původ je jasný: Špatný vzduch (v místnosti) negativně ovlivňuje naši pohodu. A může dokonce vést k trvalé zdravotní újmě. Vzduchotěsné domy vyžadují mechanickou ventilaci. Nejlepší je vyvážené větrání, které jak vyfukuje zchlazený vzduch z domu, tak přináší stejné množství venkovního vzduchu.
Optimální vlhkost vzduchu, příjemný pohyb vzduchu, doporučená čistota vzduchu a teplota. Vzduch v místnosti, ve které se máte cítit dobře, musí splňovat mnoho faktorů. Jaký by měl být dobrý vzduch? Zkontrolujme fakta.
Optimální vlhkost vzduchu v budovách se má pohybovat od 40 do 50 %. Ve vytápěných prostorách by nikdy vlhkost vzduchu neměla klesnout pod 30 % a zároveň překročit 60 %.
10. Využijte možností izolace co nejvíce
Vyberte si tu nejvhodnějsí izolaci pro Váš projekt. Čím vyšší je hodnota R-Value, neboli tepelného odporu, tím lépe. Izolace chrání nejen před chladem, ale také před teplem.
Také se ujistěte, že je izolace správně nainstalována, protože i kvalitní izolace může fungovat špatně, pokud je špatně rozložena. I malá nerovnoměrnost rozložení izolace může mít ohromující účinek na výkon.
I když neplánujete používat půdu, rozhodně izolujte střechu stejně jako stěny. Nedejte na rady, že minimální / žádná izolace stropu je dostatečná.
11. Zvláštní pozornost věnujte otvorům
Okna, vchodové nebo terasové dveře a garážová sekční vrata s elektrickým pohonem objednejte minimálně s dvouměsíčním předstihem. Čekací doba na výrobu a také instalování výplní otvorů může trvat i několik měsíců. Firmu na dodání a instalování vybírejte velmi důkladně a opět připomínám dát především na doporučení a dobré reference dané firmy.
V průběhu instalování výplní otvorů dohlédněte na správnou hloubku umístění ve zdivu podle stavebního projektu, nebo dodatečného určení. V tom případě nezapomeňte vzít v úvahu tloušťku případné tepelné izolace na obvodovém zdivu. Nezapomeňte na přesné připevnění do svislé polohy podle vodováhy, aby se okna nebo dveře po jejich otevření samovolně nezavíraly. A samozřejmě na řádné a pevné připevnění do zdiva / konstrukce. U každého okna a dveří musí být dilatační mezera mezi rámem a zdivem vyplněna montážní pěnou. Také dohlédněte na okamžitém seřízení veškerých oken a dveří.
12. Zvažte své schopnosti a časovou dostupnost
Představa stavby vlastního domu zní na začátku vždy skvěle. Většina z nás dnes sedí velkou část dne u počítače a tvoří virtuální hodnoty. Kdo by nechtěl vytvořit něco tak skvělého jako je dům vlastníma rukama? Jenže… nezapomeňte, že v průběhu stavby budete nejspíš muset chodit do zaměstnání. Zvažte také, zda váš současný stav (rodinný, zdravotní) hraje do karet stavbě svépomocí.
Máte před sebou několik měsíců volného času a Váš stav hraje projektu stavby svépomocí do karet? Pak ještě zvažte jak jste na tom s disciplínou. Stavba svépomocí je přeci jen dlouhodobý a náročný projekt. Ne vždy se Vám bude chtít ráno vstát a jít pokračovat v boji. Pokud víte, že jste v minulosti měli problémy s disciplínou, raději zvažte najmutí projektového manažera nebo kvalitního stavebního dozoru.
13. Nepodléhejte moderním trendům, raději nechte váš dům splynout s prostředím
Nepodléhejte modním trendům za každou cenu. Stavíte sami pro sebe, jen vy víte, co se Vám líbí a v jakém prostředí se cítíte nejlepe. Dům je dlouhodobá investice, velmi často životní investice. A proto Vám radíme, prozkoumejte moderní trendy a technologie, vyslechněte rady odborníků, nakonec se ale řiďte vlastsním instinktem.
14. Prověřte si kvalitu své práce
Kvalitní návrh je dobrý začátek. Ani dokončený dům však není konec. Ujištění se, že nainstalované systémy fungují jak mají je finální fáze, která bývá tak často opomenuta. Jen proto, že víte, že jste nainstalovali izolaci a membrány, neznamená to, že je finální dům dobře zateplený a vzduchotěsný. Velká část lidí, kteří se rozhodnou stavět dům svépomocí tak dělá proto, že se jim práce dodávana stavebními firmamy zdá nedostatečně kvalitní. Konečnou fází stavebního procesu by tedy vždy mělo být změření kvality, například tzv. Blower door testem.
15. Buďte chytří a ušetříte čas a peníze
Vybudovat vlastními silami kvalitní dům, a zejména s těsným rozpočtem, je velmi obtížné. Není to ale nemožné. Provedli jsme veškerý výzkum a jsme rádi, že můžeme nabídnout ecokit těm, kteří nejsou dost sebevědomí na to, aby postavili dům sami úplně od nuly a hledají kompromis, kdy mohou být součástí stavby a mít pod kontrolou kvalitu výsledného produktu společně s komfortem použití prefabrikovaných dílů a dozoru odborníka.
Navrhli jsme ecokit, který nabízí ekologicky šetrný, udržitelný domov, který je pečlivě navržen, rychle postavený a velmi přizpůsobivý. Dodává se ve formě stavebnice a využívá tradiční stavební materiály a techniky, takže jej může postavit kdokoli.